Vishay/Dale CMF553M6000FKEA
CMF553M6000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M6000FKEA
Brief Description
RES 3.6M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M6000FKEA.pdf
Availability of CMF553M6000FKEA
QUANTITY
CMF553M6000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M6000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF553M6000FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M6000FKEA
Related LinksCMF553M, CMF553M6000FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M6000FKEA Details Description
Related parts for CMF553M6000FKEA
SWITCH SLIDE DP3T 200MA 30V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A 6DFN datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC LIGHT TO FREQUENCY CONV 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 43POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf