Vishay/Dale CMF553M7400GNEA
CMF553M7400GNEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M7400GNEA
Brief Description
RES 3.74M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M7400GNEA.pdf
Availability of CMF553M7400GNEA
QUANTITY
CMF553M7400GNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M7400GNEA
Internal Part NumberEIS-CMF553M7400GNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M7400GNEA
Related LinksCMF553M, CMF553M7400GNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M7400GNEA Details Description
Related parts for CMF553M7400GNEA
JFET N-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR 4-UCSP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 800MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf