Vishay/Dale CMF553M7400GNR6
CMF553M7400GNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M7400GNR6
Brief Description
RES 3.74M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M7400GNR6.pdf
Availability of CMF553M7400GNR6
QUANTITY
CMF553M7400GNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M7400GNR6
Internal Part NumberEIS-CMF553M7400GNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M7400GNR6
Related LinksCMF553M, CMF553M7400GNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M7400GNR6 Details Description
Related parts for CMF553M7400GNR6
KNOB BLK MATTE.75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 12V datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR JS16 FAMILY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 300X300X5MM W/ADH datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf