Vishay/Dale CMF553R0000JKEA
CMF553R0000JKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553R0000JKEA
Brief Description
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553R0000JKEA.pdf
Availability of CMF553R0000JKEA
QUANTITY
CMF553R0000JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553R0000JKEA
Internal Part NumberEIS-CMF553R0000JKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553R0000JKEA
Related LinksCMF553R, CMF553R0000JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553R0000JKEA Details Description
Related parts for CMF553R0000JKEA
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 44.8MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
508 TB PLU SOC W/F R/A datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM TACH 12VDC datasheet.pdf
CARTRIDGE D 200A datasheet.pdf