Vishay/Dale CMF553R1000FKBF
CMF553R1000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF553R1000FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553R1000FKBF.pdf
Availability of CMF553R1000FKBF
QUANTITY
CMF553R1000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553R1000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF553R1000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553R1000FKBF
Related LinksCMF553R, CMF553R1000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553R1000FKBF Details Description
Related parts for CMF553R1000FKBF
RES SMD 17.8 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT DUAL 40MSPS 48LQFP datasheet.pdf
DISPLAY 5X7 0.15" 4CHAR LOW PWR datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U 2-DIP datasheet.pdf
UNV,PWR,MDL,ASY,R/A,HDR datasheet.pdf
RES 560K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#67 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf