Vishay/Dale CMF553R7400FKR6
CMF553R7400FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553R7400FKR6
Brief Description
RES 3.74 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553R7400FKR6.pdf
Availability of CMF553R7400FKR6
QUANTITY
CMF553R7400FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553R7400FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF553R7400FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553R7400FKR6
Related LinksCMF553R, CMF553R7400FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553R7400FKR6 Details Description
Related parts for CMF553R7400FKR6
JUMPER-H1506TR/A3048B/H1506TR12" datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 2.9A 173 MOHM TH datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .125W 60MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 835MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CABLE DUCT COUPLER datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf