Vishay/Dale CMF55402K00BEEA
CMF55402K00BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402K00BEEA
Brief Description
RES 402K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402K00BEEA.pdf
Availability of CMF55402K00BEEA
QUANTITY
CMF55402K00BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402K00BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF55402K00BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402K00BEEA
Related LinksCMF5540, CMF55402K00BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402K00BEEA Details Description
Related parts for CMF55402K00BEEA
DIODE GEN PURP 400V 3A SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MALE PLUG 3+PE R/A SLV BLK datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDM/FA E M 110F 180F LM/BENCH G datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf