Vishay/Dale CMF55402K00BEEK
CMF55402K00BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402K00BEEK
Brief Description
RES 402K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402K00BEEK.pdf
Availability of CMF55402K00BEEK
QUANTITY
CMF55402K00BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402K00BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55402K00BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402K00BEEK
Related LinksCMF5540, CMF55402K00BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402K00BEEK Details Description
Related parts for CMF55402K00BEEK
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V datasheet.pdf