Vishay/Dale CMF55402K00DHEB
CMF55402K00DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402K00DHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402K00DHEB.pdf
Availability of CMF55402K00DHEB
QUANTITY
CMF55402K00DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402K00DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55402K00DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402K00DHEB
Related LinksCMF5540, CMF55402K00DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402K00DHEB Details Description
Related parts for CMF55402K00DHEB
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
TV 19C 19#12 SKT PLUG datasheet.pdf
15UF 16V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf