Vishay/Dale CMF55402K00DHEB
CMF55402K00DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402K00DHEB
Brief Description
RES 402K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402K00DHEB.pdf
Availability of CMF55402K00DHEB
QUANTITY
CMF55402K00DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402K00DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55402K00DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402K00DHEB
Related LinksCMF5540, CMF55402K00DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402K00DHEB Details Description
Related parts for CMF55402K00DHEB
IC GATE XOR/XNOR QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
BERGSTIK HEADER SMT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 24V OUT datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 15A DIN RAIL datasheet.pdf
JUNC BLOCK 5/16"-18 NON-PASSTHRU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf