Vishay/Dale CMF55402K00FHEA70
CMF55402K00FHEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402K00FHEA70
Brief Description
RES 402K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402K00FHEA70.pdf
Availability of CMF55402K00FHEA70
QUANTITY
CMF55402K00FHEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402K00FHEA70
Internal Part NumberEIS-CMF55402K00FHEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402K00FHEA70
Related LinksCMF55402, CMF55402K00FHEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402K00FHEA70 Details Description
Related parts for CMF55402K00FHEA70
SSR ZC 20A 75-250VAC 10-18VDC datasheet.pdf
DEV SH7763 REFERENCE PLATFORM W/ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PROGRAMMING ADAPTER datasheet.pdf
IC FPGA 1120 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER LDMOST datasheet.pdf
CONN RCPT 8+PE PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf