Vishay/Dale CMF55402R00FKEA70
CMF55402R00FKEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402R00FKEA70
Brief Description
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402R00FKEA70.pdf
Availability of CMF55402R00FKEA70
QUANTITY
CMF55402R00FKEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402R00FKEA70
Internal Part NumberEIS-CMF55402R00FKEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402R00FKEA70
Related LinksCMF55402, CMF55402R00FKEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402R00FKEA70 Details Description
Related parts for CMF55402R00FKEA70
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDTX2 1A datasheet.pdf
RES SMD 1.1855K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO220AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf