Vishay/Dale CMF55404K00BEBF
CMF55404K00BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55404K00BEBF
Brief Description
RES 404K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55404K00BEBF.pdf
Availability of CMF55404K00BEBF
QUANTITY
CMF55404K00BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55404K00BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF55404K00BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)404k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55404K00BEBF
Related LinksCMF5540, CMF55404K00BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55404K00BEBF Details Description
Related parts for CMF55404K00BEBF
Connector Receptacle 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 16AWG datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 37POS datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CON SHARP 1.4MM POWER PLUS datasheet.pdf