Vishay/Dale CMF5540K200FHBF70
CMF5540K200FHBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540K200FHBF70
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540K200FHBF70.pdf
Availability of CMF5540K200FHBF70
QUANTITY
CMF5540K200FHBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540K200FHBF70
Internal Part NumberEIS-CMF5540K200FHBF70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540K200FHBF70
Related LinksCMF5540K, CMF5540K200FHBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540K200FHBF70 Details Description
Related parts for CMF5540K200FHBF70
LED ORANGE 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250VAC X7R 2220 datasheet.pdf
IC LINK LAYER CONTROLLER 144LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 612V 65KA SQUARE datasheet.pdf
IC INVERT SYN FET DRVR 14-HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf