Vishay/Dale CMF5540K200FHEB70
CMF5540K200FHEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540K200FHEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540K200FHEB70.pdf
Availability of CMF5540K200FHEB70
QUANTITY
CMF5540K200FHEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540K200FHEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5540K200FHEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540K200FHEB70
Related LinksCMF5540K, CMF5540K200FHEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540K200FHEB70 Details Description
Related parts for CMF5540K200FHEB70
CONN HEADER 40POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 6.51"L X 5.01"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 487 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf