Vishay/Dale CMF5540K200FHEK70
CMF5540K200FHEK70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540K200FHEK70
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540K200FHEK70.pdf
Availability of CMF5540K200FHEK70
QUANTITY
CMF5540K200FHEK70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540K200FHEK70
Internal Part NumberEIS-CMF5540K200FHEK70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540K200FHEK70
Related LinksCMF5540K, CMF5540K200FHEK70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540K200FHEK70 Details Description
Related parts for CMF5540K200FHEK70
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO204AC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 24TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 220MA 1.7 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 30W datasheet.pdf