Vishay/Dale CMF5540R000FKEK39
CMF5540R000FKEK39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540R000FKEK39
Brief Description
RES 40 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540R000FKEK39.pdf
Availability of CMF5540R000FKEK39
QUANTITY
CMF5540R000FKEK39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540R000FKEK39
Internal Part NumberEIS-CMF5540R000FKEK39
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540R000FKEK39
Related LinksCMF5540R, CMF5540R000FKEK39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540R000FKEK39 Details Description
Related parts for CMF5540R000FKEK39
IC 8 BIT 0.1US MDAC P/O 20-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 20K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 10POS W/PIN datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MICRO 31C P 20" YEL JACKS NI datasheet.pdf
350 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 22 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf