Vishay/Dale CMF5540R200DHEK
CMF5540R200DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540R200DHEK
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540R200DHEK.pdf
Availability of CMF5540R200DHEK
QUANTITY
CMF5540R200DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540R200DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5540R200DHEK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540R200DHEK
Related LinksCMF5540, CMF5540R200DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540R200DHEK Details Description
Related parts for CMF5540R200DHEK
JUMPER-H1507TR/A3049S/X 3" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RF COAX CABLE SMA M/M RG174 36" datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC CRO 1845-1855 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 50MA 6.5 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf