Vishay/Dale CMF55412R00FKR6
CMF55412R00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55412R00FKR6
Brief Description
RES 412 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55412R00FKR6.pdf
Availability of CMF55412R00FKR6
QUANTITY
CMF55412R00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55412R00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF55412R00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55412R00FKR6
Related LinksCMF5541, CMF55412R00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55412R00FKR6 Details Description
Related parts for CMF55412R00FKR6
FIXED IND 1UH 2A 26 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.31A 93 MOHM datasheet.pdf
JUNCTION BLOCK STUD BLK BASE datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS HIGH 50PPM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 511 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 16POS 2.54 datasheet.pdf
FULL ROUTER CAPABILITY, SIXVIEW datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf