Vishay/Dale CMF5541K200DHRE
CMF5541K200DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5541K200DHRE
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5541K200DHRE.pdf
Availability of CMF5541K200DHRE
QUANTITY
CMF5541K200DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5541K200DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5541K200DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5541K200DHRE
Related LinksCMF5541, CMF5541K200DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5541K200DHRE Details Description
Related parts for CMF5541K200DHRE
IC DRIVER DIFF LVDS 4CH 16SOIC datasheet.pdf
FET RF N-CH 1.03GHZ 100V NI-780H datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE AUTO 70A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO221AC datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf