Vishay/Dale CMF5541R200DHBF
CMF5541R200DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5541R200DHBF
Brief Description
RES 41.2 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5541R200DHBF.pdf
Availability of CMF5541R200DHBF
QUANTITY
CMF5541R200DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5541R200DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5541R200DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5541R200DHBF
Related LinksCMF5541, CMF5541R200DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5541R200DHBF Details Description
Related parts for CMF5541R200DHBF
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CONN ETHERNET SLAVE ADAPTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291.6VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf