Vishay/Dale CMF5541R200FHEB
CMF5541R200FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5541R200FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 41.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5541R200FHEB.pdf
Availability of CMF5541R200FHEB
QUANTITY
CMF5541R200FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5541R200FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5541R200FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5541R200FHEB
Related LinksCMF5541, CMF5541R200FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5541R200FHEB Details Description
Related parts for CMF5541R200FHEB
IC MUX LP 2-INPUT 6-XSON datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS K 7.5KW 200V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
FLASHER 760 THERM CARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
MICRO 15C SKT 8"YEL JACKS datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf