Vishay/Dale CMF55422R00FKBF
CMF55422R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55422R00FKBF
Brief Description
RES 422 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55422R00FKBF.pdf
Availability of CMF55422R00FKBF
QUANTITY
CMF55422R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55422R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55422R00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55422R00FKBF
Related LinksCMF5542, CMF55422R00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55422R00FKBF Details Description
Related parts for CMF55422R00FKBF
RES 21.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
AMMETER 0-100A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
25P F R/A 370 CLIP M3 1300PF datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf