Vishay/Dale CMF5542K000BEBF
CMF5542K000BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5542K000BEBF
Brief Description
RES 42K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5542K000BEBF.pdf
Availability of CMF5542K000BEBF
QUANTITY
CMF5542K000BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5542K000BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF5542K000BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5542K000BEBF
Related LinksCMF5542, CMF5542K000BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5542K000BEBF Details Description
Related parts for CMF5542K000BEBF
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 62KB FLASH 56LFCSP datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 109 MIX 11C1 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-3000 PSI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 16POS datasheet.pdf
FIR TREE MOUNT 50LB 7.9" datasheet.pdf
POT SLIDE 1M OHM .125W 45MM datasheet.pdf
IC OFFLINE CONV PWM 800V 16SOIC datasheet.pdf
Crystal 12.11876MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C COTS Surface Mount HC49/US datasheet.pdf