Vishay/Dale CMF5543K200FKEA
CMF5543K200FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5543K200FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5543K200FKEA.pdf
Availability of CMF5543K200FKEA
QUANTITY
CMF5543K200FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5543K200FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5543K200FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5543K200FKEA
Related LinksCMF5543, CMF5543K200FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5543K200FKEA Details Description
Related parts for CMF5543K200FKEA
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF06A/AF06/AFF06A datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR DUAL 8-DIP datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
C/A 62.5 OFNR SC DUP-MTRJ datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
1 MHz to 10 GHz, 62 dB Dual Log Detector/Controller IC datasheet.pdf