Vishay/Dale CMF55442R00FHEB
CMF55442R00FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55442R00FHEB
Brief Description
RES 442 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55442R00FHEB.pdf
Availability of CMF55442R00FHEB
QUANTITY
CMF55442R00FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55442R00FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55442R00FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55442R00FHEB
Related LinksCMF5544, CMF55442R00FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55442R00FHEB Details Description
Related parts for CMF55442R00FHEB
IC REG LDO 1.8V 1A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.2A SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES SMD 56.9K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONTROL LOG 8 IN 8 OUT 100-240V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 36W datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
TV 4C 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
200 MHz Laser Diode Driver with Light Power Control IC datasheet.pdf