Vishay/Dale CMF55448R00BER6
CMF55448R00BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55448R00BER6
Brief Description
RES 448 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55448R00BER6.pdf
Availability of CMF55448R00BER6
QUANTITY
CMF55448R00BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55448R00BER6
Internal Part NumberEIS-CMF55448R00BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)448
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55448R00BER6
Related LinksCMF5544, CMF55448R00BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55448R00BER6 Details Description
Related parts for CMF55448R00BER6
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS LDMOS NCH 75V SOT502A datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT 2MM GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
BOARD REFERENCE DESIGN P2020 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf