Vishay/Dale CMF55450K00BHR6
CMF55450K00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55450K00BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 450K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55450K00BHR6.pdf
Availability of CMF55450K00BHR6
QUANTITY
CMF55450K00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55450K00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55450K00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)450k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55450K00BHR6
Related LinksCMF5545, CMF55450K00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55450K00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55450K00BHR6
ADAPTER SCSI 1PASS-THROU PASSIVE datasheet.pdf
TESTCLIP MINIGRBBR BANA JACK RED datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 42POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FUSE SEMI CONDUCTOR 700VAC 250A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf