Vishay/Dale CMF5546K400BHRE
CMF5546K400BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5546K400BHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5546K400BHRE.pdf
Availability of CMF5546K400BHRE
QUANTITY
CMF5546K400BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5546K400BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5546K400BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5546K400BHRE
Related LinksCMF5546, CMF5546K400BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5546K400BHRE Details Description
Related parts for CMF5546K400BHRE
IC ADC 12BIT 2.2MSPS SHDN 16SSOP datasheet.pdf
RES 0.025 OHM 3W 1% 4SIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 30A D2PAK datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf