Vishay/Dale CMF55475R00FKBF
CMF55475R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55475R00FKBF
Brief Description
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55475R00FKBF.pdf
Availability of CMF55475R00FKBF
QUANTITY
CMF55475R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55475R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55475R00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55475R00FKBF
Related LinksCMF5547, CMF55475R00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55475R00FKBF Details Description
Related parts for CMF55475R00FKBF
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf