Vishay/Dale CMF55475R00FKEK
CMF55475R00FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55475R00FKEK
Brief Description
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55475R00FKEK.pdf
Availability of CMF55475R00FKEK
QUANTITY
CMF55475R00FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55475R00FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF55475R00FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55475R00FKEK
Related LinksCMF5547, CMF55475R00FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55475R00FKEK Details Description
Related parts for CMF55475R00FKEK
IC DSP 24BIT 240MHZ 196-MAPBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS SIDE ENT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK MULTPX 2:1 900MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN COUPLER MTP-MTP SIMPLEX datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
D4N-4ARE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf