Vishay/Dale CMF5547K000BHEB
CMF5547K000BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5547K000BHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5547K000BHEB.pdf
Availability of CMF5547K000BHEB
QUANTITY
CMF5547K000BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5547K000BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5547K000BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5547K000BHEB
Related LinksCMF5547, CMF5547K000BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5547K000BHEB Details Description
Related parts for CMF5547K000BHEB
CONN RECEPT PIN .032-.046".125" datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 375 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 361K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 6S FIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf