Vishay/Dale CMF55498K00BER6
CMF55498K00BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55498K00BER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 498K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55498K00BER6.pdf
Availability of CMF55498K00BER6
QUANTITY
CMF55498K00BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55498K00BER6
Internal Part NumberEIS-CMF55498K00BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)498k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55498K00BER6
Related LinksCMF5549, CMF55498K00BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55498K00BER6 Details Description
Related parts for CMF55498K00BER6
TXRX USB ULPI 26MHZ CLK 25-VFBGA datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
IC RX FM/WB RADIO 20UQFN datasheet.pdf
SNSW 6A+BK 3-16 PLAIN datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf