Vishay/Dale CMF55499K00FKEA
CMF55499K00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55499K00FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55499K00FKEA.pdf
Availability of CMF55499K00FKEA
QUANTITY
CMF55499K00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55499K00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF55499K00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55499K00FKEA
Related LinksCMF5549, CMF55499K00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55499K00FKEA Details Description
Related parts for CMF55499K00FKEA
CONV DC-DC 5W 48VIN 5VOUT SGL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW MSD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP SUPER 470MF 5.5V 3-SMD datasheet.pdf