Vishay/Dale CMF55499R00BHR6
CMF55499R00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55499R00BHR6
Brief Description
RES 499 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55499R00BHR6.pdf
Availability of CMF55499R00BHR6
QUANTITY
CMF55499R00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55499R00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55499R00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55499R00BHR6
Related LinksCMF5549, CMF55499R00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55499R00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55499R00BHR6
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR RTAN 5POS datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO HNG LVR datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV8850 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 24CIRC .437 datasheet.pdf
26500 3C 3#16 P TH PLUG SS WC datasheet.pdf
2.85 TO 12 VOLT FIXED POSITIVE LOCAL VOLTAGE REGULATOR IC datasheet.pdf
Low Cost, 300 MHz Voltage Feedback Amplifiers IC datasheet.pdf