Vishay/Dale CMF55499R00DHEA
CMF55499R00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55499R00DHEA
Brief Description
RES 499 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55499R00DHEA.pdf
Availability of CMF55499R00DHEA
QUANTITY
CMF55499R00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55499R00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55499R00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55499R00DHEA
Related LinksCMF5549, CMF55499R00DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55499R00DHEA Details Description
Related parts for CMF55499R00DHEA
RES 100 OHM 10W 5% WW RAD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 99POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.58K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM PROG 15 TCHS ETN USB SILVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf