Vishay/Dale CMF5549K500BEBF
CMF5549K500BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549K500BEBF
Brief Description
RES 49.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549K500BEBF.pdf
Availability of CMF5549K500BEBF
QUANTITY
CMF5549K500BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549K500BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF5549K500BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549K500BEBF
Related LinksCMF5549, CMF5549K500BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549K500BEBF Details Description
Related parts for CMF5549K500BEBF
DIODE ARRAY GP 100V 8A TO220AB datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND ECL 2INP 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf