Vishay/Dale CMF5549R900BEEA70
CMF5549R900BEEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549R900BEEA70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549R900BEEA70.pdf
Availability of CMF5549R900BEEA70
QUANTITY
CMF5549R900BEEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549R900BEEA70
Internal Part NumberEIS-CMF5549R900BEEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549R900BEEA70
Related LinksCMF5549R, CMF5549R900BEEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549R900BEEA70 Details Description
Related parts for CMF5549R900BEEA70
POT 10K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CONN PIN .062 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
BULB 22W T-9 FOR KFM/LC/FM SERIE datasheet.pdf
OSC XO 35.328MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 6BIT LP 2WIRE SER SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 125VAC 32VDC datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 18AWG datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 50W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 180W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf