Vishay/Dale CMF5549R900FKEB70
CMF5549R900FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549R900FKEB70
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549R900FKEB70.pdf
Availability of CMF5549R900FKEB70
QUANTITY
CMF5549R900FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549R900FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5549R900FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549R900FKEB70
Related LinksCMF5549R, CMF5549R900FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549R900FKEB70 Details Description
Related parts for CMF5549R900FKEB70
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 90DEG BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
2MM MGRID I/O HDR/FNAIL GOLD 20C datasheet.pdf
LED CCT 2700K PLCC SMD datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf