Vishay/Dale CMF5549R900FKR670
CMF5549R900FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5549R900FKR670
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5549R900FKR670.pdf
Availability of CMF5549R900FKR670
QUANTITY
CMF5549R900FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5549R900FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF5549R900FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5549R900FKR670
Related LinksCMF5549R, CMF5549R900FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5549R900FKR670 Details Description
Related parts for CMF5549R900FKR670
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 738V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 500' datasheet.pdf
SLDSW 6A 1M CBLE 170A 41MM datasheet.pdf
1" X 25 YARDS datasheet.pdf
26CKT IPASS TO IPASS CTRL TO CTR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BLOWER 120X32MM TACH 12VDC datasheet.pdf