Vishay/Dale CMF554K1700BERE70
CMF554K1700BERE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K1700BERE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.17K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K1700BERE70.pdf
Availability of CMF554K1700BERE70
QUANTITY
CMF554K1700BERE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K1700BERE70
Internal Part NumberEIS-CMF554K1700BERE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K1700BERE70
Related LinksCMF554K1, CMF554K1700BERE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K1700BERE70 Details Description
Related parts for CMF554K1700BERE70
JUMPER-H1504TR/A2015A/X 10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SOT25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf
OPTOISOLTR 3.75KV TRANS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf