Vishay/Dale CMF554K5300FER6
CMF554K5300FER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K5300FER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.53K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K5300FER6.pdf
Availability of CMF554K5300FER6
QUANTITY
CMF554K5300FER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K5300FER6
Internal Part NumberEIS-CMF554K5300FER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K5300FER6
Related LinksCMF554K, CMF554K5300FER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K5300FER6 Details Description
Related parts for CMF554K5300FER6
CAP ALUM 22UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOOT MOLDED 1 TO 3 CABLES datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 2500' datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONNECTOR 32POS RA TERM DIN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X7R 1206 datasheet.pdf