Vishay/Dale CMF554K5300FKRE
CMF554K5300FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K5300FKRE
Brief Description
RES 4.53K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K5300FKRE.pdf
Availability of CMF554K5300FKRE
QUANTITY
CMF554K5300FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K5300FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF554K5300FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K5300FKRE
Related LinksCMF554K, CMF554K5300FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K5300FKRE Details Description
Related parts for CMF554K5300FKRE
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS RTANG .163 AU datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A TO252-3 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ER6019 2NC+1NO SIDE MOUNTING datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 18POS datasheet.pdf
DIODE HEXFRED 70A 1200V SOT-227 datasheet.pdf