Vishay/Dale CMF554K7000BEBF
CMF554K7000BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K7000BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K7000BEBF.pdf
Availability of CMF554K7000BEBF
QUANTITY
CMF554K7000BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K7000BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF554K7000BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K7000BEBF
Related LinksCMF554K, CMF554K7000BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K7000BEBF Details Description
Related parts for CMF554K7000BEBF
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER PA 15POS SIDE SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf