Vishay/Dale CMF554K7500CHR6
CMF554K7500CHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K7500CHR6
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K7500CHR6.pdf
Availability of CMF554K7500CHR6
QUANTITY
CMF554K7500CHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K7500CHR6
Internal Part NumberEIS-CMF554K7500CHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K7500CHR6
Related LinksCMF554K, CMF554K7500CHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K7500CHR6 Details Description
Related parts for CMF554K7500CHR6
IC FLASH 512KBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 5A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
E1 DIE 12-10 MMC (190300016) datasheet.pdf
RES 1G OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TWEEZER POINTED MEDIUM 4.75" datasheet.pdf
1.25MM M HSG 34POS SMT datasheet.pdf