Vishay/Dale CMF554K8100BEBF
CMF554K8100BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K8100BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.81K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K8100BEBF.pdf
Availability of CMF554K8100BEBF
QUANTITY
CMF554K8100BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K8100BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF554K8100BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K8100BEBF
Related LinksCMF554K, CMF554K8100BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K8100BEBF Details Description
Related parts for CMF554K8100BEBF
CONN 4POS PLUG METAL WITH PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN BTB PLUG 240POS DL VERT SMD datasheet.pdf