Vishay/Dale CMF554K9900FLR6
CMF554K9900FLR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K9900FLR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K9900FLR6.pdf
Availability of CMF554K9900FLR6
QUANTITY
CMF554K9900FLR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K9900FLR6
Internal Part NumberEIS-CMF554K9900FLR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K9900FLR6
Related LinksCMF554K, CMF554K9900FLR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K9900FLR6 Details Description
Related parts for CMF554K9900FLR6
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-363 datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSHMATIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
PHONE HI-D JACK .25" 3COND PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
KIT ETHERNET TAP PROBE STC CONN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf