Vishay/Dale CMF554K9940FHR6
CMF554K9940FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K9940FHR6
Brief Description
RES 4.994K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K9940FHR6.pdf
Availability of CMF554K9940FHR6
QUANTITY
CMF554K9940FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K9940FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF554K9940FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.994k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K9940FHR6
Related LinksCMF554K, CMF554K9940FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K9940FHR6 Details Description
Related parts for CMF554K9940FHR6
TRANS PREBIAS PNP 300MW NS-B1 datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 15A TO-3 datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 400A DO200AA datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
OSC SO 175.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf