Vishay/Dale CMF554M0200GNBF
CMF554M0200GNBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF554M0200GNBF
Brief Description
RES 4.02M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF554M0200GNBF.pdf
Availability of CMF554M0200GNBF
QUANTITY
CMF554M0200GNBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554M0200GNBF
Internal Part NumberEIS-CMF554M0200GNBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554M0200GNBF
Related LinksCMF554M, CMF554M0200GNBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554M0200GNBF Details Description
Related parts for CMF554M0200GNBF
CAP CER 560PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 69POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 25W datasheet.pdf