Vishay/Dale CMF554M1200FKEK
CMF554M1200FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF554M1200FKEK
Brief Description
RES 4.12M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554M1200FKEK.pdf
Availability of CMF554M1200FKEK
QUANTITY
CMF554M1200FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554M1200FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF554M1200FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554M1200FKEK
Related LinksCMF554M, CMF554M1200FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554M1200FKEK Details Description
Related parts for CMF554M1200FKEK
FAN AXIAL 30X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6 datasheet.pdf
RES MO 2W 6.2K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf